Poradnik eksperta
- KaWi
Jeżeli dany podmiot dokonuje wyboru metody rachunkowej rozliczania różnic kursowych w trakcie danego roku podatkowego, to ma prawo stosować ją przez okres nie krótszy niż 3 lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została podjęta decyzja o wyborze tej metody. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia
3 września 2020 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.165.2020.1.AG.
Spółka z o.o., która zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji, prowadzi działalność finansową m.in. w zakresie zawierania umów leasingu oraz udzielania klientom finansowania w formie pożyczek. Jej rok podatkowy jest równy kalendarzowemu. Spółka dla celów podatku dochodowego różnice kursowe powstałe w związku z prowadzoną działalnością rozlicza według tzw. metody podatkowej, tj. na podstawie art. 15a ustawy o pdop. Zamierza ona w 2020 r. dokonać zmiany metody wyliczania różnic kursowych z podatkowej na rachunkową określoną w art. 9b ust. 1 pkt 2 ustawy o pdop.
W przedstawionej sytuacji spółka miała wątpliwość, czy w przypadku wyboru w trakcie 2020 r. metody rachunkowej ustalania różnic kursowych możliwe będzie jej zastosowanie od 1 stycznia 2020 r. Wskazując własne stanowisko w tej sprawie spółka uznała, że dokonując wyboru stosowania metody rachunkowej ustalania różnic kursowych w ciągu 2020 r., możliwe będzie korzystanie z niej przez okres nie krótszy niż 3 lata podatkowe (tj. przez lata 2020-2022), licząc od początku roku podatkowego, w którym została podjęta decyzja o wyborze tej metody, czyli od dnia 1 stycznia 2020 r.
W uzasadnieniu spółka podkreśliła, że w przypadku wyboru metody rachunkowej ustalania różnic kursowych, podatnicy muszą, na podstawie art. 9b ust. 3 ustawy o pdop, stosować ją przez okres nie krótszy niż 3 lata podatkowe, licząc od początku roku podatkowego, w którym została przyjęta ta metoda, a także poinformować o jej wyborze w zeznaniu rocznym składanym w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego po danym roku podatkowym. Żadne przepisy nie określają jednak ostatecznego momentu podjęcia decyzji o korzystaniu z metody rachunkowej w danym roku podatkowym. Wskazują jedynie, od kiedy istnieje obowiązek jej stosowania, tj. od początku roku, w którym została przyjęta. Oznacza to, iż z literalnej wykładni przepisu wynika tylko moment, od którego należy stosować wskazaną metodę, nie zaś moment, w którym musi być podjęta decyzja w tym zakresie.
Ponadto spółka wskazała, że gdyby ustawodawca nie dopuszczał możliwości zastosowania metody rachunkowej od 1 stycznia danego roku, niezależnie od momentu podjęcia decyzji, powinien taki zakaz wprowadzić w sposób jednoznaczny w treści ustawy o pdop. Zatem zdaniem spółki podjęcie decyzji o wyborze metody rachunkowej rozliczania różnic kursowych w ciągu 2020 r. ze skutkiem jej zastosowania od 1 stycznia 2020 r. jest możliwe.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za prawidłowe i odstąpił od uzasadnienia prawnego oceny tego stanowiska dokonanej przez podatnika.
Rzeczowy majątek obrotowy inwentaryzuje się generalnie na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Jest to dzień, na który ustala się drogą spisu z natury stan zapasów. Ustawodawca dopuścił jednak, aby czynności spisowe można było rozpocząć 3 miesiące przed końcem roku obrotowego, a zakończyć do 15. dnia roku następnego. Ważne jest, że dotyczy to zapasów objętych ewidencją magazynową. Natomiast z możliwości skorzystania z tego uproszczenia zostały wyłączone produkty w toku produkcji i składniki zapasów, które nie są objęte bieżącą ewidencją księgową. Chodzi tu o materiały, towary i produkty gotowe, które są odpisywane w ciężar kosztów w momencie ich zakupu lub wytworzenia.
W podmiotach, których rok obrotowy jest tożsamy z rokiem kalendarzowym, spis z natury zapasów dotyczący 2020 r. mógł rozpocząć się 1 października 2020 r. i może trwać do 15 stycznia 2021 r. W takim przypadku ustalenie stanu powinno nastąpić przez dopisanie lub odpisanie od stanu stwierdzonego drogą spisu z natury przychodów i rozchodów (zwiększeń i zmniejszeń), jakie nastąpiły między datą spisu a dniem ustalenia stanu wynikającego z ksiąg rachunkowych. Przy czym stan wynikający z ksiąg rachunkowych nie może być ustalony po dniu bilansowym, tj. po 31 grudnia 2020 r.
Dokonując wyboru daty spisu, należy mieć na uwadze łatwość uzgodnienia jego wyników z bieżącą ewidencją księgową. W przypadku większości zapasów taką datą jest ostatni dzień miesiąca. Rekomenduje się zatem, aby rzeczywisty dzień spisu (np. 28, 29 czy 30 grudnia) był bliski dacie, na którą przeprowadza się spis (np. 31 grudnia). Maleje wówczas ryzyko, że błędnie ustalono obroty, o które koryguje się stan zapasu ustalony drogą spisu z natury. Rozwiązanie takie zostało zapisane w pkt 17 stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów.
W odniesieniu do zapasów składowanych na wolnym powietrzu na wybór daty spisu w terminach dopuszczanych przez ustawę o rachunkowości mogą wpływać w szczególności sezonowość prowadzonej działalności (z czym wiąże się poziom zapasów), konieczność ograniczenia do minimum zakłóceń bieżącej działalności, długość dnia, a także warunki atmosferyczne (np. temperatura lub dostępność zapasów z uwagi na opady).
Dogodnie jest przeprowadzić spis z natury, gdy zapasy są łatwo dostępne i niewielkie. Przykładowo w odniesieniu do towarów warto dokonywać czynności spisowych po sezonie sprzedaży, w razie inwentaryzacji opału – po sezonie opałowym, a dla materiałów czy półproduktów – gdy nie trwa produkcja, np. w dni wolne od pracy (pkt 16 stanowiska KSR).
Skontaktuj się z nami